Yaşlılık ve Aşk

Yaşlıların Aşkı

Yaşlılık ve Aşk

 

Ege Kişisel Gelişim Merkezi, Kipa Aile Kulübü ve Psikodrama Derneği işbirliği ile özel bir sosyodrama grup çalışması yapıldı.

Yaşlılar Haftasında etkinlikler yoğun olduğu için ertelenen grup çalışması yoğun bir ilgiyle karşılandı. Kipa Aile Kulübü Bornova Sahnesi’nde yapılan çalışma 31.Nisan 2017 tarihinde gerçekleştirildi.

Bornova Huzur Evi’nden gelen seçkin konuklar da vardı. Her biri olağan üstü yaşam hikayeleri ile gençlerle ve diğer konuklarla birlikte oldular.

“Çınarların Gölgesinde” sosyodrama çalışmasında “Yaşlılık ve Aşk” işlendi.

Grup çalışmasını Psikodrama Terapisti Nurdan Yoldaş ve yardımcısı Dans/Hareket Terapisti Şükran Yavuz yönettiler.

Çalışmada Kipa Aile Kulübü Eğitim Koordinatör yardımcısı Tuğçe Aydın ve Bornova Huzur Evi sağlık personeli de destekleri ve iletişim katkılarıyla çok yardımcı oldular.

Nurdan Yoldaş’ın tercüme ettiği Azerbaycan Halk Edebiyatı Anonim eserlerinden biri olan “Nabatcanı ve Yetim Eyvaz’ın Eşgi” adlı eser katılımcıların tümü tarafından ilgiyle karşılandı. Yaşlı iki insanın aşkını konu alan hikayenin sonundaki geri bildirim ve paylaşımlar herkesi duygulandırdı.

Yaşlı katılımcıların heyecanla alkışladığı hikaye sonrasında kendi aşklarına dair özlem ve sevgi dolu ifadelerle paylaşımlarda bulundular.

İkinci oturuma gevşeme egzersizleri ile başlandı. Dans ve Harekket terapisi teknikleri ile salınan grup üyeleri yönergelere uyarak güzel bir çalışma gerçekleştirdiler. İmaginatif bir çalışma ile yaşlılar Çınar ağaçları ve diğer konuklar onların gölgesine sığınan, dinlenen, beslenen yakın ya da uzak insanlar oldular.

Çalışma sonrası geri bildirimlerinde neler hissettikleri, etkilenimleri ve çağrışımları paylaşıldı. Oldukça duygu yüklü paylaşımlardı. Vedalaşırken uzun süren kucaklaşmalar yaşandı.

Kipa Aile Kulübünün hazırladığı hediyeler de beklemedikleri ama sevindiren bir süpriz oldu. Toplu olarak resimler çektirildi. Giderken yeniden görüşmek üzere Huzur Evi görevlileri ve konukları Yöneticileri Bornova Huzur Evi’ne davet ettiler.

Share this article!

Speak Your Mind

*

css.php