Ege Kişisel Gelişim çerçevesinde Yaşam Koçluğu çalışmaları; özel yaşamında, sosyal ilişkilerinde veya çalışma alanında var olan durumun değiştirilmesi ya da içinde bulunulan durumun geliştirilmesi ihtiyacı duyulduğunda başvurulabilecek profesyonel bir yaklaşımdır.

Yaşam koçluğu buharın kapladığı aynada kendi elinizle buharı kenara çekip yüzünüzü görmek gibi var olanı net olarak görmenize yardımcı olan ve net görüş kazanmanızı sağlayacak bir destek yöntemidir. Buharı kenara çektiğinizde kendi elinizi hisseder ve yüzünüzü gördüğünüzde kendi gözlerinizin kararlı ışıltısıyla karşılaşırsınız.

Gelişme ve ya değişme hedeflendiğinde danışanın içindeki potansiyeli açığa çıkarmasında ve bu potansiyeli kendi yapabileceği koşullarda planlamasında destek alabildiği bir yoldur. Bu durum yaşam koçu ve danışanın bir sürece ya da değişim isteğine ilişkin çalışılırken birlikte yol arkadaşlığı yapmaları olarak düşünülebilir.

Sorularla asıl ihtiyaca ve yine sorular aracılığıyla ne yapılabileceğine ulaşılır.
Ne yapması gerektiğini, aslında krizin ya da sorunun tam olarak ne olduğunu, üstesinden gelip gelemeyeceğini bilmeyen bir danışan bile Yaşam Koçundan gelen bu sorular aracılığı ile durumun açıklığa kavuştuğunu ve içinden çıkılabilir çözümlere yönelik planlama yapılabildiğini görerek rahatlamaktadır. Sıkıntı duyduğu bir konuda çözüme yönelik bir planla ayrılmak danışan için zaten son derece geliştirici bir durumdur.

24 Haziran 2012 Pazar

"Yaşam Koçluğu" kategorisindeki yazılar:

css.php