2 Yaş Sendromu Nedir?

Çocuk sahibi olmak birçok insanın hayalidir. Elbette çocuk sahibi olmak bazı sorumlulukları ve sorunları da beraberinde getirir.  Çocuk sahibi olmuş anne ve babanın sorunlarından birisi 2 yaş sendromudur. Çoğu anne/baba 2 yaş sendromu konusunda bilgi sahibi değildir. İki yaş sendromu, bebeklikten çıkış anlamına gelir. İki yaşına gelen çocuklar fiziksel anlamda, bilişsel anlamda ve dil becerileri konusunda gelişim göstermeye başlar. Zaten artık bebek  değil çocuk olarak tanımlanmaya başlanmıştır. Her çocukta 2 yaş sendromu belirtileri farklılık gösterir. Bu dönemde yaşananlar aslında çocuğun yapısal özelliklerinin ve anne/ baba tutumunun karşı karşıya gelmesi anlamını taşır.

2 yaş sendromu yaşayan çocuklar nasıl davranır?

İki yaş krizi olarak da adlandırılan iki yaş sendromunda;

* Çocuklar artık etrafını keşfetmeye başlar.

*Her şeyi merak etmektedir.

*Dokunma ihtiyacındadır. Elleri, merak ettiği her şey üzerinde dolaşmaya başlar.

*Ulaşabildiği her şeyi keşfetme isteği bu yaştaki çocuklarda oluşmaya başlar.

*Oyun becerileri gelişir.

*Aktifdir ve fiziki gelişimleri de başlamış olur.

Anne ve baba hatta tüm aile, iki yaş sendromunda sabır sınırlarını zorlayacakları anlar yaşayabilirler. Uzun süreli inatlaşmalar ya da ağlamalar görülebilir. Ancak bu davranışlar illa ki iki yaşta görülecek diye bir durum yoktur. Dört yaşına gelene kadar çocukta birçok değişimler yaşanmaya başlar. Okul öncesi okula gönderilen çocuklarda özellikle davranışlarında görülmeye başlayan değişikliklerde anne ve babalar çoğu zaman yanılgı içine düşer. Değişen bu davranışların okulda veya okula bağlı olduğunu düşünürler. Oysa bu durum iki yaş sendromunun getirdiği süreçlerdir.

2 yaş sendromu yaşayan çocuklarda bir inatlaşma başlayacağı gibi bu inatlaşmanın süresi de anne ve babanın tutumuna bağlıdır. Çocuk bu dönemde anne ve babasının sınırlarını, davranışlarını keşfetmeye başlayacaktır. Anne ve babalar, çocuklarının bu dönemlerinde nasıl davranması gerektiğini bilmeli ve durumun krize dönüşmemesi için bazı noktalara dikkat etmelidir.

2 yaş sendromu yaşayan çocuklara davranış nasıl olmalıdır?

İki yaş sendromu, her çocukta görülür. Ancak gelişen davranışlar her çocukta aynı gerçekleşmeyebilir. Bu dönemde 2 yaş sendromu yaşayan çocuklara davranış şeklinde anne ve babaların üzerine düşen görevler vardır.

  • 2 yaş sendromu yaşayan çocuğu olan anne ve babaların ilk yapması gereken şey çocuğun enerjisini boşaltabileceği, özgürce davranabileceği alanlar oluşturmaktır.
  • İki yaş krizi yaşayan çocuklarla asla inatlaşmaya gidilmemelidir. Eğer ebeveynler çocukla inatlaşırsa bu durum ebeveyn ve çocuk arasında krize yol açar. Çocuk öfkelenebilir ve bu öfkesini kontrol altına alamaz.
  • Anne ve baba böyle bir durum karşısında çocuğu cezalandırmak yerine çocuğun anlayacağı şekilde, inatlaştığı konuda neyin doğru neyin yanlış olduğunu anlatarak anlamasını sağlamaya çalışmalıdır.
  • Eğer ebeveyn ve çocuk arasında inatlaşma başlamışsa bu durum karşısında ebeveynler çocuğun dikkatini dağıtmaya, başka yöne çekmeye çalışmalıdır. Bunu yaparken de hayal gücünü kullanmalı ve çocuğun anlayacağı şekilde bu durum ona gösterilmelidir.
  • İki yaş sendromu yaşayan çocukları, yaşıtları arasına sokarak sosyalleşmesi sağlanabilir. Yaşıtları ile beraberce oyun oynama, oyuncakları paylaşma gibi ortamlara sokarak çocuğun akranlarına ve ortama alışması sağlanmalıdır.

Anne ve babanın görevi, sadece çocuğu doyurmak değildir. Çocuğun her yaşta belli davranışlara ve yetiştirme tarzına ihtiyacı vardır. Çocuğun ergenlik çağına ulaşana kadar geçeceği engelleri, krize dönmeden çözmek en önemlisidir.

Eğer, iki yaş sendromu olarak tanımlanan bu dönemde çocuk ısrarla krizler yaratmaya devam ediyorsa, ailenin sabrını zorlamak dışında kendisine zarar verecek şekilde öfkeyle inatlaşmasını sürdürerek sürekli huzursuz oluyorsa o zaman profesyonel destek almak yararlı olacaktır.

Share this article!

Speak Your Mind

*

css.php