Andersen’in ilk masalı bulundu

Danimarkalı ünlü masal yazarı Andersen’e ait, şu ana kadar bilinmeyen ve ilk eseri olduğu düşünülen bir masal bulundu.

Dünyaca ünlü Çirkin Ördek Yavrusu, Küçük Denizkızı ve Kibritçi Kız, masallarının yazarı Hans Christian Andersen’in 1820’de kaleme aldığı tahmin edilen masal Danimarkalı tarihçi Esben Brage tarafından eski bir arşivde bulundu. El yazması bir metin şeklinde bulunan masalın adının “Donyağından Mum” olduğu ve bir mumun hayat hikâyesinin anlatıldığı açıklandı.

Danimarkalı tarihçi Esben Brage’ın Andersen’in memleketi Odense’de Ulusal Arşiv’e kaldırılmış kutuları araştırırken bulduğu “Donyağından Mum” adlı el yazması metin, 6 sayfa ve 700 kelimeden oluştuğu belirtiliyor. Yaklaşık 190 yıllık olduğu tahmin edilen “Donyağından Mum” isimli masal, Danimarkalı bir papazın Madam Bunkeflod adındaki dul eşine ithaf edilmiş. Masalda, iç güzelliği fark edilene ve tutuşturulana kadar ihmal edilen ve kirlenen saygıdeğer bir mumun hikâyesinin anlatıldığı açıklanıyor. Bayan Bunkeflod’ın, Andersen’in çocukken ziyaret ettiği ve ödünç kitap aldığı dul bir kadın olduğu sanılıyor. İlk sayfasında “Hayranı H.C. Andersen’den Madam Bunkeflod’a ” diye kısa bir not bulunuyor.

Bugüne kadar birçok defa Andersen’e ait bir masal bulunduğunu ifade eden araştırmacı Andersen Müzesi Müdürü Ejnar Stig Askgaard; “Hepsini tek tek ziyaret edip inceledim. Maalesef hiçbiri Andersen’e ait değildi. Ancak bu sefer durum farklı.” dedi. Askgaard, “Bu çok önemli bir bulgu. Bu masalın, Andersen’in yazdığı ilk masal olduğu tahmin ediliyor. Çünkü Andersen’in yazarlığa başlamadan önce gençliğinde masal alanına merakı olduğu biliniyordu” diye açıkladı.

Bulunan eserin Andersen’e ait olduğu Danimarka Kraliyet Kütüphenesi yetkililerinden Bruno Svindborg ve Güney Danimarka Üniversitesi profesörlerinden Johan de Mylius tarafından da doğrulandı.

Uzmanlar, masalın Andersen tarafından gençlik yıllarında kaleme alındığını belirtirken Andersen’in masal merakının “İki Barones, Doğaçlamacı” gibi roman çalışmalarından çok daha önce başladığını dile getiriyorlar.

Odense’de 1805 yılında, ayakkabıcı bir babayla çamaşırcı bir annenin oğlu olarak dünyaya gelen Danimarkalı masalcı Hans Christian Andersen, 100’den fazla dile çevrilen 160 kadar masal yazdı. İlk kitabı 1835 yılında yayımlanmadan önce şiir çalışmaları yaptığı bilinmektedir.

Hayatının bir bölümünü İstanbul’da dahil olmak üzere dünyanın farklı ülkelerini gezerek geçiren Andersen, masallarında adaletli dünya özlemini dile getirmiştir. İyilerin kötülere karşı verdiği mücadelede elde ettikleri zafer ve soyluluk sıfatının doğuştan değil tavırlarla kazanıldığına dair düşüncelerini dile getirir. Masallarının bazılarında iyiliğin ve güzelliğin zaferine olan iyimser bir inanç açığa vurulurken, bazıları da oldukça kötümser ve acıklıydı ve kendi yaşamından güçlü izler taşıyordu.
Share this article!

Speak Your Mind

*

css.php