Bahar Yorgunluğu Yaşamamak için Tedbirler Nelerdir?

Bahar aylarında beslenme düzenine özen göstermek başta kahvaltı olmak üzere öğün atlamamak önemlidir. Mevsime ait sebze ve meyve tüketmek, yoğurt, süt gibi ürünlerden daha düzenli yararlanmak önemlidir. Özellikle yaşlı ve çocuklara ek beslenme ve sıkılmış meyve suları önemli bir katkıdır.Hareketsiz kalmak, uyumak istiyorum diyerek uzun süre eve kapanmak yerine yürüyüşler, yorucu olmayan spor faaliyetleri önemli katkı sağlayıcıdır. Hormonal denge için de açık havada yürüyüşler ve sabah egzersizleri yararlı olacaktır.

  • Egzersiz yapmak:  Toprak yolda yürümek hem metabolizmayı hızlandırmak hem de hormonal dengenin sağlanması açısından yararlı olacaktır. Bedensel aktivitenin katkısı yalnızca kıştan kalan fazla kiloların eritilmesi değil, aynı zamanda zihinsel dinlenme içinde yarar sağlayacaktır.
  • Beslenme saatleri ve Vitamin Takviyesi: Sabah kahvaltı öğününün bahar mevsiminde, atlanmaması enerji yenilenmesi ve vücut metabolizmasının düzenlenmesi açısından daha üstünde durulması gereken bir konudur. Sabah uyku mahmurluğunda güne sıfır enerji ile başlamak en büyük hatadır. Sağlıklı bir sabah kahvaltısından yararlanmaksa gece geç saatte yağlı ve karbonhidratlı yemeklerden uzak durmakla mümkündür.  Beslenme saatlerine dikkat edilmesi ve özellikle mevsime ait sebze ve meyvelerin tüketilmesi gereklidir. Yine bu dönemde, bal ve bitki çayları tüketilmesi sıkılmış meyve sularından yararlanılması bedensel yenilenme de avantaj sağlayıcıdır.
  • Tıbbi Destek: Bahar nezlesi ve göz nezlesinin bu dönemde aktive olabileceği, belirtilerinde tıbbi desteğe başvurulması gerektiği akılda bulundurulmalıdır. Polenlerin yoğunluğu dikkate alınarak, alerji ve astım gibi sorunu olanlar doktor kontrolünü ve aşı yaptırmayı önemsemelidir.
  • Koruyucu Tutumlar: Ya tam içerde ya tam olarak dışarıda bulunulmalıdır. Hava akımının yoğun olduğu bir aralıkta olmak, kas spazmlarına neden olacağından, boyun ve bel tutulmaları açısından dikkat edilmelidir. Bahar aylarında kış mevsimindeki alışkanlıklarla dolaşmamak, içeride ince dışarıda ise hafif bir ceket bulundurmak yararlıdır.

Önemli olan, bireyin havada ki değişikliğe dikkat ederek kendi kendine alabileceği tedbirleri hedeflemesi ve gerektiğinde uygulamasıdır.

 

Sonraki yazım “Bahar Enerjisinden Nasıl Yararlanılabilir?” ile sürecektir.

 

Share this article!

Speak Your Mind

*

css.php