Çocuklar İçin En Önemli Besin Kaynağı Kahvaltı

Uzmanlar, okul çağındaki çocukların kahvaltı yapmalarının gelişimleri için çok önemli olduğunu söylediler.

 

 

 

 

 

 

Giresun Sağlık Müdürü Dr. Cengiz Cindemir, mevcut öğünler içinde kahvaltının güne başlanması açısından farklı olduğunu ve ayrı bir öneme sahip olduğunu belirtti.

Cindemir; “Bu nedenle güne mutlaka kahvaltı yaparak başlamak şart. Okul çağındaki çocuklar için bu elzem, yani olmazsa olmazlardan. Bu nedenle çocuklar iyi bir kahvaltıda süt, yumurta, peynir, zeytin, reçel, bal ve ekmek gibi besin maddelerini mutlaka tüketmeleri gerekir. Yani okul çağı çocuklarının kahvaltısı beslenme değeri yüksek ve doyurucu gıdalardan oluşmalı” dedi.

Çocuklara sabah yemek yedirmenin zor olduğuna değinen Cindemir, çocukların her gün aynı şeyleri yemekten sıkılabileceğini, menü değişmezse beslemenin iyice zorlaşabileceğini, bu yüzden de kahvaltının çeşitlendirilmesi gerektiğini ve sofranın ilgi çekici hale getirilmesi gerektiğini vurguladı.

Dr. Cengiz Cindemir; “Örneğin yumurtanın bir gün omlet, diğer gün haşlama, bir başka gün salata halinde doğranarak sofraya konulabilir. Peynir de bir gün böreğin içinde, bir gün sandviçte kullanılarak tüketime kolaylık sağlayabilir” diyerek annelere öneride bulundu.

Sütün çocuklara sevdirilmesi gerektiğine dikkat çeken Cengiz Cindemir; “Sütü sevdirmek için, içine kakao veya meyve katılıp tatlandırılabilir. Böylece çocuğunuzun iştahını açabilir, kahvaltısını bitirmesini kolaylaştırabilirsiniz” dedi.

Share this article!

Speak Your Mind

*

css.php