Ebeveyn Donanım Programı

Çocuklarının mutlu, özgüvenli ve başarılı olmaları her aile için önemlidir.
Biliyoruz ki; Ana-baba olarak nelere dikkat edeceğinizi öğrenmek, çocuğunuzun dönemsel özelliklerini bilmek, onu tanıyabilmek ve kendi değerlerinizi tanımlayabilmek önemlidir. Fakat her çocuğun kendi özgün bütünlüğü, kendi potansiyeli, kendi dünyası dikkate alınmak anlaşılmak ihtiyacındadır.
Bu çerçevede profesyonel destek alarak çocuğunuzla ilişki kurabilen, onu tanıyan ve bilinçli yaklaşımlarla destek olabilen bir yetkinliğe ulaşma çabanızda Ege Kişisel Gelişim Birimi olarak işbirliği öneriyoruz.
Bu amaç doğrultusunda yürütülen gelişim gurubumuz “Ebeveyn Donanım Programı ” adıyla başlamıştır. Yalnız Ana- Baba demiyoruz çünkü bazı durumlarda büyük anneler, büyük babalar veya başka yakınlar çocukla ilgilenmekte olabilirler. Bu nedenle çocuğun korunması ve desteklenmesine yönelik bu çalışmada genel katılımcı profili geniş aileyi kapsar nitelikte düzenlenmiştir.
Çalışma başında ve sonunda yapılacak bir sosyometrik ölçüm ile eğitimin etkisi ölçülerek yararlılığı ve benzer çalışmalara dayanak oluşturabilirliği tartışılacaktır.
Düzenlediğimiz “Ebeveyn Donanım Programı ” ile sizlere bu görevinizde yardımcı olmak isteğindeyiz.
Ebeveynlik gelişim programımızdan bazı başlıklar içeriğe ilişkin örnek oluşturması bakımından aşağıda yer almaktadır.
Bu başlıklara paralel olarak yaş aralığı yakın olan çocuk grupları oluşturuldu. Çocuğun istismardan korunmasına yönelik kendine düşeni öğrenmesi ve ebeveynlerin de bu konuda doğru yönlendirme yapabilmeleri açısından özellikle eşgüdümle yürütülen bir program düşünülmüştür.
* Çocuğun desteklenmesinde gördüklerimiz göremediklerimiz.
* Çocukların ev içi yaşamda ve toplumda sorumluluklarını geliştirme de anne baba yaklaşımları.
* Çocuğun özel bölgelerini tanıma ve kendini korumada sorumluluklarını pekiştirme ve gözleme.
* Çocukta özgüven ve başarıyı arttırmada anne baba desteği ve bu desteğin gelişimi.
* Sorunları fark etme ve profesyonel destek arama da ebeveyn tutumları ve çocuğa yaklaşım.
Çocukların kendi potansiyellerini kullanarak güven içinde, başarılı ve huzurlu olmaları ortak hedefimizdir. Bu konuda yapılacak işbirliği daha hızlı ve sağlıklı koruma sağlayacaktır.
Ege Gelişim Merkezi Ebeveyn Donanım Programımızın bu çerçevede katılım ve işbirliği ile iyi bir koruma sağlayacağı inancındayız.

Share this article!

Speak Your Mind

*

css.php