Okul Başarısında Eğitim Koçluğu

Okul döneminde motivasyon çok önemlidir.

Okul Başarısında Eğitim Koçluğu

Eğitim Koçluğu

Beslenme, dinlenme, okula hazırlık, ödevlerin düzenli olarak yapılması, tekrarlar yoluyla pekiştirme ve benzerleri.  Bunlar çocuğun kişilik özelliklerine göre farklılıklar gösterse de genellikle disiplin ve uyum sağlanması gereken konulardır.

Eğitim koçluğu çerçevesinde yararlanılacak profesyonel destek çocuğa hem ergenlik dönemi sorunları hem de dersleri için gerekli donanım sağlar.

Eğitim Koçluğu alan çocuk neler kazanır?

Derslerinin içeriğindeki her bir konu değildir irdelenen ama temel kavramlardır kazanımları. Bunlardan bazıları; planlama, doğru enerji kullanımı, motivasyon, enerji aktivasyonu, tam dinlenme yöntemleri v. b. bir çok düzenlemeyi egzersizlerle alışkanlık kazanarak öğrenir.

Çocuğun/gencin eğitim koçluğuyla elde ettikleri nelerdir?

Var olan bilgilerini verimli kullanabilmek,

Yeni çalışmalarını iyi planlayabilmek,

Odaklanma ve dikkat konularını geliştirebilmek,

Kendi potansiyelini en üst düzeyde kullanabilmek,

Stresini kontrol etmeyi öğrenmek,

Akranları aile ve karşı cinsle olan ilişkileri yapılandırabilmek,

Başkaları ve aile ile konuşulamayan önemli sorunların  mahremiyet ilkesiyle işlenebilmesi .

Bunların her biri çocuğun okul başarısını ve mutluluğunu etkileyecek konulardır. Ayrıca ergenlik dönemine ait sorunlarla baş etmek konusunda da değerli katkılar sağlamaktadır.

Çünkü bu döneme ait özellikler profesyonel destekle daha kolay baş edilebilir.

Eğitim koçluğunun çocuğa katkıları yanında anne babaya da çocuğa iletişim ve destek açısından katkılarını yaklaşımlarını belirlemelerine yönelik önerileri olabilecektir.

Her çocuğun eğitim koçluğuna ihtiyacı var mıdır sorusu gelebilir akla. Elbette her çocuğun mutlu, başarılı ve desteklenen durumda olması değerli bir katkıdır. Ne yazık ki; Her çocuğun değil bazı çocukların bu desteğe ulaşma şansı bulunmaktadır.

Share this article!

Fikrini söyle

*

css.php