Psikodramatistlerin Adige’lereTanıklığı

Psikodramatistlerin Adige’lereTanıklığı

Arıkbaşı köyü İzmir ili Bayındır ilçesine bağlı Kafkas göçmen’lerinden Shapsugıa’ların (Şapsuğ) yaşadığı İzmir’in üç çerkes köyünden biridir.
1864 yılında Kafkas sürgünü sonrasında farklı yerlere dağıtılan Çerkez’lerden olan köy halkı 1876 yılında bu köye yerleştirilmişler. Köyde nüfusun çoğunluğunu Adigeler oluşturuyor.

 

 

 

 

Adige’ler Kafkas şenlikleri ile kültürlerini yaşatmaya, köy dışında olan yakınlarıyla dostlarıyla buluşma çabasındalar. Bu yıl farklı olarak kültürlerini, dillerini geliştirmek, tıkanma yaşadıkları konularda tespitler ve çözümler gibi konularda fikir alışverişinde bulunacakları etkinlikler eklemişler. Bu çerçevede buluştukları Psikodramatistleri n değerlendirmeleri onlar açısından önemli. Bizim için de onların söyledikleri. Çalışmadan sonra ki yemek paylaşımı ve grup üyelerinden biri ile çok öncelerden tanışıyormuşçasına gelişen samimi paylaşımlar ve onun rehberliğinde kendi ailesinin son temsilcisi olan başka bir etnik kimliğe sahip Balkar’ı aramak bir tür macera ve keşif duygusu yaşattı.

Festivalde ki gösteriyi izlemekse hem onlar için hem de bizim için birlikte keyifli zaman geçirmekten öte adeta bir yan yana olmak gibiydi. Grup üyeleri kendilerini anlayan birilerini yanlarında hissetmenin sevincini paylaşıyorken biz de yanı başımızda yaşayan bir kültüre tanıklık etmenin coşkusuyla danslarına alkış tutuyorduk. Bir yandan da onların değerli müzikleri ve danslarını fotoğraflayan Dr. Ali Murat Sakın duygusal ve düşünsel anlamda ki tanıklığımızı fotoğraflayarak başkalarıyla paylaşmamıza çabalıyordu.

03.Temmuz 2012 Salı

Share this article!

Fikrini söyle

*

css.php