Sahada Etnodrama Çalışması

Adige-Etnodrama-Alan Çalışması

Psikodramatistler olarak ben ve Murat Sakın için sahada çalışmanın önemi büyük. Klinik ve ya toplantı salonlarının dışında yaşam alanlarına giderek, misafir olarak, kendi yaşam koşulları içerisinde etnik bir grupla çalışma yapmak bizim açımızdan oldukça özel bir deneyim. Zenginleştirici ve keyif aldığımız bir çalışmada grup üyelerinden aldığımız geri bildirimlerde “ Çok iyi geldi. Böyle bir çalışma iyi oldu” gibi ifadeleri duymak değerliydi.

Psikodrama oturumlarında uyguladığımız bir finali keyifle uyguladık. Çalışma bitiminde el ele Adigece okunan bir şarkıyla bitirdik.Adı “Benim güzel annem” olan şarkıya iki kadın üye başladı sonra herkes katıldı. Psikodramatistler olarak biz de nakaratıyla katılabildik.

Grubun kadın üyelerinden “Geleneklerin baskısının yarattığı sıkışmışlık bizim psikolojik sıkıntılar yaşamamıza neden oluyor lütfen bu konuda da çalışma yapın, ihtiyacımız var” diyerek yardım istemeleri de beklemediğimiz bir işbirliği oldu.

Geleneksel yemeklerini paylaşmakta unutulmayacak bir tadı yakalamak oldu bizim için.
Mısır unu ile yapılan iki parçadan oluşan ve birinin diğerine batırılarak yendiği yemeğin adını öğrenmeye çalıştık. Yemeğin adı Hacığaps.

Share this article!

Fikrini söyle

*

css.php